zasady Reiki

5 zasad Reiki

Pierwsza zasada Reiki – właśnie dziś nie złość się.

Zachowanie tej reguły chroni ciało emocjonalne przed powstaniem blokad, które utrudniają lub uniemożliwiają przepływ energii życia. Inaczej mówiąc emocje takie, jak gniew, złość, czy nienawiść skutecznie obniżają  poziom energetyczny, zakłócają naszą równowagę i wpływają destrukcyjnie na psychikę.

Złość świadczy o tym, że chcielibyśmy nad wszystkim panować i mieć kontrolę. Wszystko co wywołuje ten stan emocjonalny jest w nas, więc nie szukaj powodów na zewnątrz i nie obwiniaj innych. Tutaj działa efekt lustra – w innych widzimy siebie. Zastanów się dlaczego ciągle te same sytuacje i zdarzenia doprowadzają Cię do furii.

Gdy kolejny raz zacznie Ci się „podnosić ciśnienie” daj sobie chociaż kilka sekund na wstrzymanie i postaraj się zaakceptować te emocje, które wywołują w Tobie burzę. Zostań ich obserwatorem i zastanów się skąd ta złość wypływa i czego dotyczy. Jeżeli nie będziesz identyfikować się ze złością i poddawać się jej we władanie to ona zacznie się zmniejszać i w końcu odpłynie bezpowrotnie.

Te emocje zwyczajnie nam szkodzą więc nie warto się do nich przywiązywać i na nich skupiać. Dlatego nie pielęgnuj w sobie gniewu do danej osoby, nie przerabiaj w swojej głowie setny raz sytuacji, która doprowadziła Cię do szewskiej pasji bo te emocje będą „zjadać” Twoją energię. Takie spiętrzenie emocjonalne powoduje dysharmonię wewnętrzną, blokady energetyczne i choroby.

Trzeba nauczyć się pozytywnie panować na swoimi emocjami, w tym pomocna jest praca nad sobą i medytacje. Zanim zaczniesz się na kogoś wściekać policz do 10, albo weź kilka głębokich oddechów. Nie unikniesz sytuacji stresowych, ale jesteś w stanie wypracować sobie spokój wewnętrzny i nie reagować w sposób impulsywny. Tak więc ćwicz codziennie i medytuj, a będzie Ci łatwiej przejść przez życie i wytrzymać z samym sobą.

Druga zasada Reiki – właśnie dziś nie martw się.

Zamartwianie się wywołuje lęk o przyszłość i blokuje przepływ energii. Każda sytuacja, która nam się przydarza nigdy nie jest przypadkowa i powinna zostać potraktowana, jako kolejne doświadczenie. A martwiąc się człowiek nie dostrzega, że wszystko w życiu ma tak naprawdę swój cel i sens.

Kiedy zastanowisz się chwilę i pomyślisz o swoich wcześniejszych lękach i obawach  zauważysz, że większość z nich była irracjonalna i bezpodstawna. I niewiele, albo żaden z Twoich strachów nie zmaterializował się w rzeczywistości. Świadczy to o tym, że, że martwienie się nie ma sensu.

Martwisz się o przeszłość, która już minęła i nie masz na nią żadnego wpływu, albo o przyszłość, która nie nadeszła i tak naprawdę jest iluzją. Martwiąc się nie przyśpieszysz biegu wydarzeń, ani nie zmienisz zdarzeń sprzed lat, ani sprzed godziny. Blokujesz sam siebie i nie widzisz rozwiązania, ponieważ smutek, który Ci towarzyszy nie pozwala racjonalnie spojrzeć na daną sytuację.

Martwisz się o zdrowie swoje i swoich bliskich, o przyszłość swoich dzieci, o to czy nie zwolnią Cię z pracy, czy wystarczy Ci na rachunki. Wszyscy znamy te niepokoje, ale pamiętając, że energia podąża za uwagą jesteśmy w stanie przewidzieć co będzie, jeśli nasze obawy się zmaterializują. A przecież tego właśnie nie chcesz.

Ale jednak na własne życzenie odbierasz sobie energię, którą mógłbyś spożytkować na pozytywne działania poprawiające Twoje samopoczucie. Naucz się żyć tu i teraz, ponieważ człowiek, który martwi się na zapas najczęściej nie jest dobrze osadzony w  teraźniejszości.

Zajmij się poznaniem siebie, naucz się technik relaksacyjnych, zacznij medytować, a zyskasz spokój umysłu i energię. Wprowadzając drugą zasadę do swojego życia odzyskasz pogodę ducha, spokój i zaczniesz cieszyć się dniem dzisiejszym.

Trzecia zasada Reiki – właśnie dziś bądź wdzięczny.

Bycie wdzięcznym to akceptacja życia, takim, jakie jest. Wdzięczność to uczucie piękne, szczere, płynące prosto z serca. Dziękując Bogu, Absolutowi, Wszechświatowi za to co już posiadasz, za dobra materialne i duchowe uświadamiasz sobie ile tak naprawdę zostało Ci już dane.

Ta świadomość nie pozwoli Ci skupiać uwagi, na czymś, czego być może brakuje w Twoim życiu, bo to odciąga Cię od szczęścia i bogactwa. Zasadę tę dobrze obrazują słowa N.D. Walscha:

„Nie otrzymasz tego o co prosisz i nie możesz mieć tego, czego pragniesz”

Prośba jest stwierdzeniem braku i przyczynia się do tworzenia rzeczywistości, w której otrzymujesz swoje „chcenie”, czyli brak. A Twoje potrzeby są nadal nie zrealizowane. Ale jeśli jesteś wdzięczny, nawet za to, czego jeszcze nie masz dostaniesz więcej tego, co wywołało Twoje uczucie wdzięczności. Wszechświat zadba o to, żeby Twoje wyobrażenia stały się realne.

Dziękuj codziennie za to, co otrzymałeś i za to czego pragniesz. Ciesz się z tego co masz i z drobnych rzeczy, które spotykają Cię  na co dzień. Okazuj wdzięczność, bo to pozwoli przejść przez życie bez żalu, pretensji i rozczarowań. I nie zapominaj o słowach: dziękuję, przepraszam, wybacz mi.

Czwarta zasada Reiki – właśnie dziś pracuj uczciwie – nad sobą.

Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się większości osób to praca zawodowa uczciwie wykonywana na rzecz pracodawcy. I nie chodzi tu tyko o uczciwość w sprawach finansowych, ale o rzetelne wykonywanie swoich obowiązków i nie marnowanie czasu np: na przeglądnie internetu w trakcie pracy.

Ale też nie wynoszenie chociażby paru spinaczy, czy długopisów, które do nas nie należą, a jednak większość osób powie, że to przecież nic takiego.  A przecież nie jest to uczciwe, prawda? Nie ważne, że wartość tych rzeczy jest znikoma, ale przywłaszczamy sobie cudzą własność.

Praca to również nasze obowiązki domowe, które należy wykonywać starannie i sumiennie. Niezależnie, jak są nudne i monotonne należy wykonywać swoje zadania do momentu, aż zostaną spełnione. Trzeba być konsekwentnym wobec samego siebie i jeżeli zaplanujesz chociażby pranie na dany dzień to po prostu je zrób. I nie szukaj wymówek.

Kolejna rzecz, jakiej dotyczy ta zasada to rozwój nasz własny. Człowiek przede wszystkim powinien się uczyć i doskonalić sam siebie. Pracować nad wewnętrzną świadomością, rozwijać swój umysł i żyć w zgodzie z uniwersalnymi zasadami moralnymi. Głównym celem, jaki powinien nam przyświecać to stać się najlepszą wersją siebie.

Piąta zasada Reiki – właśnie dziś okazuj szacunek.

Szacunek należy okazywać wobec siebie samego, innych ludzi, wobec przyrody i wszystkiego co żyje. Jeżeli sam do siebie nie masz szacunku to nie będziesz w stanie obdarzyć szacunkiem innych.

Szanuj swoich rodziców bo dzięki nim jesteś na tym świecie. Nauczycielom za ich wiedzę i cierpliwość podczas nauki, osobom starszym i każdej osobie, którą codziennie spotykasz.

Szanuj wszystkie żywe stworzenia, zostały powołane do życia na tej Ziemi i tak, jak Ty maja prawo tu być. Nasi bracia mniejsi często są najlepszymi przyjaciółmi. Dbaj o przyrodę, nie zaśmiecaj lasów, nie niszcz, nie wycinaj drzew, jeśli nie jest to konieczne. Wszystko jest stworzone po coś.

Zasada jest prosta – szanuj, a będziesz szanowany.

Tak wyglądają zasady Reiki. Kiedy zaczniemy je stosować w praktyce nasze życie stanie się łatwiejsze, a świat bardziej przyjazny.

 

Pozdrawiam serdecznie. 🙂

Małgorzata G. Sasinowska

 

Sesje i Odczyty.